Home » Teknologji You are browsing entries filed in “Teknologji”

A e keni ditur se pasta e dhëmbëve përdoret edhe për këtë?

Disa prej ideve më poshtë mund të duken të çuditshme, por funksionojnë – provojeni edhe vetë! 1. Argjendi i fshirë në disa gjëra mund të kthehet përsëri nëse e fërkoni atë me një sasi të vogël të pastës, transmeton Gazeta Express. 2. Me ndihmën e pastës së dhëmbëve, dritat e veturës tuaj mund të pastrohen […]

October 13th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Ja pse ju zë rryma elektrike në ditët e ftohta

Thuajse të gjithëve u ndodh që t’i ‘zërë korenti’ gjatë ditëve të dimrit. Por e dini se përse shkaktohet kjo? Arsyeja është sepse ajri i ftohtë nuk mban aq shumë lagështi sa ai i ngrohtë. Për shkak se uji është konduktor i mirë, lagështia i jep mundësinë elektroneve që të largohen nga trupi jonë përpara […]

September 30th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Çdo laptop e ka këtë pjesë, por ndoshta nuk e keni ditur se për çfarë shërben

Kjo pjesë e mbushësit për laptop quhet thelb, bllok ose unaza EMI, dhe shumica e njerëzve nuk e dinë se për çfarë në të vërtetë shërben. Shumica prej nesh kemi vërejtur një cilindër të vogël që gjendet në mbushësin e laptopit, por nëse mendoni se ai qëndron aty vetëm për dekorim, atëherë e keni shumë […]

September 30th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Kush është më i sigurt për telefonin tuaj: Pattern, Pini apo Passwordi?

Telefonat janë bërë miqtë tanë më të mirë dhe informatat në të janë bërë ‘të shenjta’. Njerëzit përdorin metoda të ndryshme për sigurinë e telefonit, si pin, parttern, ose password që të tjerët të mos kenë kyqje në të, shkruan DNews, transmeton lajmi.net. Por hulumtuesit teknologjikë kanë shfaqur një realirtet të frikshëm në lidhje me […]

September 27th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Ky është gabimi që nuk duhet të bëni kurrë me telefonin, rrit rrezikun e shpërthimit

Askush nuk e ka menduar që një veprim aq i thjeshtë sa karikimi i telefonit mund të rezultojë i rrezikshëm për shëndetin tuaj, por sipas departamentit të shërbimit zjarrfikës në Newton, New Hampshire kjo gjë mund të shndërrohet në rrezik nëse ju nuk e karikoni celularin në mënyrën e duhur. Ky departament ka paralajmëruar njerëzit […]

September 26th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

A e dini se për çfarë shërben kjo pjesë në pasqyrën e brendshme të veturës?

Kjo është një levë e vendosur në retrovizor për vozitje ditën/natën dhe shërben për të mbrojtur shoferët nga të “verbuarit” natën nga dritat e automjeteve që gjenden prapa tyre. E ekspertët shpjegojnë se për çfarë në të vërtetë shërben, përcjell Telegrafi. “Kur ju vozisni natën, mund të ndodh që t’ju verbërojë drita e fortë e […]

September 20th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Informatë e rëndësishme për përdoruesit e telefonave Android

Kjo informatë ka të bëjë me të dhënat e ruajtura në Google Drive. Google automatikisht do të fshijë nga Drive Backup të pajisjet tuaj nëse ajo është jo aktive për dy muaj, transmeton Express. Sipas Android Police, Google lejon ruajtjen Backup të pajisjes ne Google Drive, por këta fajlla qëndrojnë aty vetëm gjatë kohës sa […]

September 16th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Kina do të ndalojë prodhimin e makinave të naftës

Pas Britanisë dhe Francës, edhe Kina planifikon të ndalojë prodhimin dhe shitjen e automjeteve me naftë. Zv.ministri kinez i Industrisë njoftoi se Kina, tregu më i madh i automobilëve në botë, ka nisur kërkimet përkatëse, por ende nuk ka vendosur se kur do të hyjë në fuqi ndalimi. “Masat që do të ndërmarrim do të […]

September 12th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Rrymë nga patatet, njihuni me eksperimentet shkencore që duken si magji (Video)

A keni parë ndonjëherë që një llambë elektrike të ndriçohet nga patatja? Duket e pabesueshme, madje mund të ju jep përshtypjen se është magji, mirëpo faktikisht është eksperiment i provuar shkencërisht, shkruan lajmi.net Në videon më lartë do të mund të njiheni me të tjerat eksperimente të cilat do të ju mahnisin. E pse të […]

September 10th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »

Pamje që tregojnë tmerrin që ndodh nëse nuk vendosni rripin e sigurimit (Video)

Ky është realiteti i tmerrshëm i asaj që ndodh nëse nuk vendosni rripin e sigurimit kur udhëtoni. Pamjet tregojnë një test se si duken njerëzit kur përfshihen në aksidente. Nëse shoferi e ka të detyruar të jetë i siguruar gjatë udhëtimit, të njëjtën gjë duhet të bëjnë dhe personat e tjerë. Në video duket se […]

September 5th, 2017 | Posted in Teknologji | Read More »