Home » Shëndeti juaj You are browsing entries filed in “Shëndeti juaj”

A keni lëkurë të thatë? Po ju bien flokët? Shikoni se çfarë vitaminash ju mungojnë.

Trupi ynë ka nevojë për vitamina dhe minerale për të kryer siç duhet funksionet e tij të përditshme. Mënyra më e mirë për këtë është konsumimi i një diete të shëndetshme për të marrë sasi të mjaftueshme të lëndëve ushqyese. Shenjat që tregojnë mangësi të vitaminave: Buzët e plasaritura Kjo tregon mungesën e vitaminës B […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Më të mira se çdo ilaç: I keni të gjitha në shtëpi, janë të lira dhe ju zgjidhin një problem shumë të madh

Shqetësimet e lëkurës janë një problem shumë i zakonshëm. Njerëzit mund të kenë të çara në lëkurë dhe kruajtje të rënda. Për fat të mirë ka kura natyale që ju ndihmojnë t’i mbani këto simptoma nën kontroll. Aloe Vera Kremrat e lëkurës të blera në dyqane dhe farmaci shoqërohen edhe me efekte anësore. Megjithatë, Aloe […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Nëse e shikoni këtë në duart tuaja, kontaktoni menjëherë një doktor. Arsyeja është e frikshme!

Dëmtimet e duarve janë shumë të zakonshme por disa prej tyre mund të jenë një shenjë e një problemi tjetër më të madh. Ato mund të ndodhin si rezultat i inflamacionit, kockave të thyera, infeksioneve, rritjeve jonormale, cisteve si dhe tumoreve. Jo çdo dëmtim është serioz, por ju duhet të mësoni t’i kushtoni vëmendje shenjave […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Njeriu që tronditi botën: Kanceri mund të shërohet për tre minuta, ja si

Kjo teori mbresëlënëse ka vite që është prezantuar nga autori amerikan Gregg Braden, i njohur për teoritë e tij të famshme për trajtimin e kancerit. Ai thotë se emocionet tonandikojnë në ADN dhe se fuqia e mendimeve, si lutjet për shembull, mund të na shërojnë nga çdo lloj sëmundje. Efekti i kancerit mund të ndalet […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Nëse i pëlqeni bananet, lexoni këto 10 fakte suprizuese. Fakti numër 6 është shumë i rëndësishëm

Banania është një frut tropikal popullor i cili është i pasur me vlera ushqyese të fuqishme që mund të trajtojë shumë sëmundje. Ato mund t’ju ndihmojnë të luftoni osteoporozën, verbërinë, depresionin, diabetin dhe kancerin e veshkave. Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të bananes: 1.Parandalon humbjen e kalciumit Bananet përmirësojnë përthithjen e kalciumit […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Doktorët nuk duan t’jua tregojnë këtë metodë të lirë për të hequr morrat nga koka menjëherë

Morrat janë ndoshta gjëja e parë që ju vjen në mendje sa herë që shihni një fëmijë që kruan kokën. Pjesa më e keqe është heqja e tyre. Ato ushqehen me gjak dhe janë ngjitës. Janë të zakonëshëm edhe te të rriturit. Sidoqoftë, fëmijët janë “target grupi” më i zakonshëm, kryesisht për shkak të faktit […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Mënyra më e mirë për heqjen e gurëve të tëmthit. Në vetëm një ditë!

Gurët e tëmthit ndikojnë tek të gjithë, si tek të moshuarit dhe te të rinjtë. Fillimisht mund të mos ketë shenja ndërsa në raste të tjera e tregon përmes alergjisë ose skuqjes.Grafitë shpesh herë nuk janë të sigurta për kontrollin e gurëve të tëmthit. Ato mund të jenë në shumë madhësi dhe ngjyra, nga jeshile […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Hodhi uthull në një fetë buke dhe zbuloi një truk që të gjithë duhet ta dini

Uthulla është padyshim një nga përbërësit më të dobishëm që gjendet në kuzhinë. Por, me disa hile të vogla ju mund ta përdorni atë edhe jashtë saj sepse funksionon për mrekulli. Aromatizon koshin e plehrave Nëse dëshironi që koshi i plehrave të mbajë aromë të freskët, hidhni pak uthull në një fetë bukë dhe vendoseni […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Hani këtë si mëngjes një muaj rresht për tu çliruar nga kilet e tepërta, në zonat më të vështira të trupit

Shumë nutriocistë bien dakord se ky është mëngjesi më i mirë për reduktimin e peshës. Ajo gjithashtu përmirëson flokët, poret dhe rregullon metabolizmin. Konsumi i zakonshëm i kësaj pijeje mund t’ju ndihmojë të humbni mes 7 dhe 11 kg! Çfarë ju nevojitet për këtë recetë: 2 lugë gjelle tërshërë 1 filxhan kafe kefir natyror 1 […]

October 17th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »

Dhimbjet e kurrizit, shtyllës kurrizore dhe këmbëve do zhduken me këtë përbërës!

Sigurisht që dhimbjet e kurrizit, dhimbjet e shtyllës kurrizore, dhe dhimbjet në këmbë janë vuajtje që të gjithë ne i kemi kaluar në një pikë të jetës sonë. Këto janë dhimbje të cilat ne përpiqemi që menjëherë të kërkojmë zgjidhje pa marrë parasysh se çfarë na kushton.Është shumë e vështirë të arsyetosh qartë në çastin […]

October 15th, 2017 | Posted in Shëndeti juaj | Read More »