Home » Lajme You are browsing entries filed in “Lajme”

Paralajmërim i ri: 2018-a mund të shoh dy herë më shumë tërmete të mëdha

Studiuesit shpresojnë se planifikuesit e qytetit dhe politikanët në zonat e prirura nga tërmeti do të marrin parasysh paralajmërimin e tyre të fundit dhe do të punojnë shpejt për të përshtatur ndërtesat ose për të rinovuar planet e emergjencës. Para se të varrosim veten nga frika e rritjes së numrit të tërmeteve në 2018, le […]

November 26th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Një “Shpërndarje” ty nuk të kushton azgjë, Valmiri është shpresë për jetë

Ju lutemi #Shpërndajeni Valmiri ka shumë nevojë për ndihmën tonë Një #Shpërndarje ty nuk të kushton asgjë, për Valmirin është shpresë për jetë 😞 😞 Ka dy javë që Valmir Limani është shtrirë në Klinikën e Hematologjisë në Prishtinë. Por, gjendja shëndetësore e këtij 18 vjeçari nga Tërpeza e Vitisë nuk po përmirësohet. Për më […]

November 24th, 2017 | Posted in Lajme,Shëndeti juaj | Read More »

Në fillim kishte vetëm dhimbje koke, por pas dy ditësh vdiq. Tani mjekët po i paralajmërojnë të gjithë të kenë kujdes, nëse kanë probleme të tilla

Ndonjëherë, njerëzit vetëm injorojnë problemin derisa të largohet, gjë që mund të ketë pasoja serioze për shëndetin tonë. I tillë ishte rasti i Charlotte nga Karolina e Veriut. Ajo dhe burri i saj Eric kishin 4 fëmijë. Charlotte dhe Eric ishin të dashur qe ne shkolle te mesme. Charlotte vuante nga dhimbja e kokes qe […]

November 24th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Ky është fshati në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të re që do t’u ofronte para të huajve që janë të gatshëm të vijnë dhe të jetojnë në fshat, për të paktën një dekadë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet […]

November 24th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Ishte një varrim normal, deri kur kamerat kapën diçka të tmerrshme

Një familje në Amerikë vuajti humbjen e gjyshes së shtëpië. Gjithka ishte gatii për t’i dhënë një lamtumirë dinjitoze dhe të ndershme. Megjithatë kamerat e sigurisë kanë shënuar një skenë të tmerrshme. Një grua, e cila ka thënë se ishte e afërme e të moshuarës u afrua deri në arkivol për t’i dhënë “lamtumirën”, por […]

November 24th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Letra e kësaj vajze serbe për Shqiptarët po bën xhiro, ja çka shkruan ajo! (Pamje)

Letra e presidentit serb Aleksandër Vuçiç e botuar dje në mediat botërore, ku i kërkonte popullit serb të reflektonte mbi marrëdhëniet me shqiptarët dhe premtonte një marrëveshje me Kosovën, u komentua si një kthesë e fortë e politikës serbe.ShkodraNews publikon të plotë letrën e një serbi dedikuar mikut të tij shqiptar publikisht në facebook. Letra […]

November 20th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Bleu një çantë, gjeti një letër në të në kinezisht – e pabesueshme çfarë shkruante në të! (Foto)

Një grua në Arizona tha se ajo bëri një zbulim mahnitës brenda një çante të re që bleu në një shitore: një shënim me sa duket i shkruar nga një i burgosur i dëshpëruar në Kinë. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë Laura Wallace ajo që gjeti mesazhin, të shkruar në kinezisht, […]

November 18th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Operacioni i rrallë: Mjekët i hapin kokën për t’i hequr tumorin, pacienti i bie klarinetës

Ndërhyrje kirurgjikale për tumor në tru, i pari i kryer në këtë mënyrë në Itali, në Spitalin S.Anna në Ferrara. Pacienti, në muajin shtator u operua zgjuar, ndërsa luante klarinetë, në gjendje vigjilente dhe bashkëpunues”. Reparti i Neurokirurgjisë i drejtuar nga Michele Alessandro Cavallo, është një pikë referimi ndërkombëtare për ndërhyrjet që bëhen me pacientë […]

November 18th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Shembin murin e shtëpisë për të nxjerrë gruan me peshë 490 kg

Zjarrfikësit argjentinase janë detyruar të shembin murin e një shtëpie të një argjentinase, në mënyrë që kjo grua me peshë 490 kilogramë të nxirrej jashtë për ta dërguar në spital për shërim. Tridhjetedyvjeçarja Izabela, e cila jeton në Rosario – 340 kilometra në veri të Buenos Ajres – nga shtëpia e nxorën me krevat për […]

November 16th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »

Burg për kalin, ndodh në Brazil (Video)

Policia ka surprizuar kur ka mbajtur për 24 orë në qeli një kalë për vandalizëm. Ngjarja ka ndodhur këtë të diel në Nossa Senhora Aparecida, në verilindje të Brazilit. Pronari i tij tregon se kujtoi se policia po bënte shaka kur i mori kalin pasi kishte dëmtuar një makinë. Por për habinë e çdo kujt […]

November 15th, 2017 | Posted in Lajme | Read More »