Home » Kuriozitete/Shkencë You are browsing entries filed in “Kuriozitete/Shkencë”

Deri sot i keni zier vezët gabim, ja si duhet për të qenë të ngrënshme

Vezët janë racion shumë i shijshëm dhe i ushqyeshëm. Përmbajnë proteinë dhe një numër të madh vitaminash dhe mineralesh, andaj mund të zëvendësojnë në tërësi mishin. Janë lehtë të tretshme dhe relativisht me vlera të ulëta kalorish. Si duhet të zihen vezët? Në saje të lëvozhgës, vezët përmbajnë të gjitha vlerat ushqyese. Ja këshilla se […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Dera që do të zgjidhni zbulon shumë detaje për të ardhmen tuaj

Nëse keni zgjedhur derën me numrin një: Ju kërkoni një rrugë drejt lirisë. Dëshironi të keni shumë hapësirë për veten tuaj dhe për të krijuar rrugën tuaj, veçanërisht nëse ka mundësi të pafundme. Ju jeni të pavarur dhe nuk ju pëlqen konfrontimi. Ju nuk dëshironi të nxitoni dhe të dëshironi ta shijoni kohën tuaj. Nëse […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

25 fakte të çmendura për Pablo Escobar që do t’ju lënë pa fjalë

Pablo Escobar është ‘mbreti’ më i madh i drogës që bota ka parë ndonjëherë. Emri i tij është sinonim për Kokainë & Kolumbi, dhe sot ne do t’ju tregojmë disa gjëra të ‘çmendura’ të cilat mund të mos i dini për të! I lindur më 1 dhjetor, 1949, në Antioquia, Kolumbi, Pablo qysh si fëmijë […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Uthulla, soda, çorapet dhe produkte të tjera që mund të shpëtojnë jetën tuaj

Sa herë që dilni në natyrë ose keni probleme në shtëpi duhet të dini se si të mbroni veten. Ndonjëherë disa produkte që nuk ju shkonte mendja mund të shpëtojnë jetën tuaj. E dini se për kë po flasim? Lexoni më poshtë: Getat ju mbrojnë nga pickimet e insekteve. Qeset e mbeturinave mund të përdoren […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Horoskopi kinez: Ngjyra e portofolit tregon nëse do të keni para

Sipas horoskopit kinez janë pesë ngjyra dhe secila prej tyre ka të bëjë me një lloj të caktuar të personalitetit, gjithmonë në varësi të elementeve tokë, ajër, zjarr dhe ujë. E kuqe – duhet ta përdorin njerëzit elementi i të cilëve është zjarri dhe toka. Kjo është një ndër ngjyrat që më së shumti tërheq […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Çfarë fshihet pas datës tuaj të lindjes? Këto janë cilësitë e karakterit tuaj

A jeni kuriozë? Të lindurit më 1, 10, 19 dhe 28 të çdo muaji janë numri 1. Të lindurit më 2, 11, 20 dhe 29 të çdo muaji janë numri 2. Të lindurit më 3, 12, 21 dhe 30 të çdo muaji janë numri 3. Të lindurit më 4, 13, 22 dhe 31 të çdo […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Nëse ju përsëriten shpesh numrat e njejtë, mësoni se çfarë do të thotë kjo. Nuk është një rastësi!

A ju qëllon shpesh të shihni po të njëjtat numra? Për shembull tek ora? 11:11, 12:12 ? Epo tani, fiksojeni mirë: Kjo nuk është një rastësi! Specialistët tregojnë se kur ju i shihni shpesh këta numra, kjo do të thotë që universi ju kontakton dhe përpiqet t’ju tregojë diçka. Numrat përsëritës fshehin një mesazh më […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

Zbuloni të ardhmen tuaj. A doni të dini sa fëmijë do keni? Lexoni dorën

Përgjithësisht, martesa përfaqësohet nga vija të vogla të vendosura nën fundin e gishtit tonë të vogël. Përveç kësaj, vija të ndryshme të dritës rreth kësaj zone mund të tregojë romanca të mundshme, ndërkohë që vijat më të qarta dhe më intensive mund të tregojnë martesën tonë të ardhshme. Sa më afër të jenë vijat te […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

8 profesionet më të paguara në botë që nuk kërkojnë të kesh mbaruar universitetin

Nëse mendoni se ju duhet me patjetër një diplomë, po ju themi se e keni gabim, pasi 8 profesionet më të paguara nuk kërkojnë që të kesh mbaruar me patjetër universitetin. Madje ata persona që ushtrojnë këto profesione janë shumë here të paguar se ata që kanë ndjekur vite të gjata studimesh në universitet. Më […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »

La punën dhe 93 eurot e fundit i investoi në ëndrrën e tij, sot fiton 40 mijë në muaj (Foto)

Emri i tij është John Ward, i ka 33 vjet dhe është dëshmia më e mirë se gjithçka mund të arrihet në jetë, nëse keni ndonjë ëndërr të cilën gjithmonë keni pasur dëshirë ta jetësoni, shkruan Daily Mail. John kishte dhënë dorëheqje nga puna e tij në Sidney, dhe 93 eurot e fundit që i […]

October 17th, 2017 | Posted in Kuriozitete/Shkencë | Read More »