|

E mbani telefonin në xhep? Pasi të lexoni se çfarë thonë këta mjekë do e hiqni urgjent

Ashtu si shumë njerëz edhe doktor Tim Davis nuk besonte se telefonat celularë janë të rrezikshëm.
Doktori në fjalë mendoi kështu deri në momentin që filloi t’i studionte si fenomen.

E pasi bëri një sërë eksperimentesh toksikologjike për të mbështetur teorinë e tij.

Ai shpjegon se:

Ndikimi i rrezatimit të celularit tuaj nuk ka të bëjë me fuqinë e tij, që është mjaft i dobët, por me natyrën e çrregullt të sinjalit dhe aftësinë e tij për të prishur rezonancën dhe për të ndërhyrë në riparimin e ADN-së.

Një rast interesant që mund të shërbejë si një paralajmërim është rasti i një gruaje të re e cila u diagnostikua me kancer.

Pas kërkimeve të mjekëve rezultoi se gruaja e mbante telefonin e saj tek reçipetat.

Edhe dy specialistë të kancerit kanë folur në lidhje me këtë.

Robert Nagourney dhe John West, dolën në përfundimin se kishte vetëm një mundësi që mund të kishte kontribuar drejtpërdrejt në kancerin e gjirit dhe ishte telefoni i saj.

Ndaj mjekët shprehen se mbajtja e telefonit në xhepin e pantallonave ose në xhepin e xhaketës sepse duhet të shmangni kontaktin me lëkurën.

Mbaheni në vende ku nuk mund të shkaktojë rrezik për shëndetin tuaj.

Gjithashtu një studim që u bë në vitin 2009 tregoi se ata meshkuj që e mbanin telefonin për 15 orë në xhepin e tyre ndikonte në numrin e spermatozoidëve duke e pasur të vështirë të kishin fëmijë.

LEXONI DHE:  Letra e kësaj vajze serbe për Shqiptarët po bën xhiro, ja çka shkruan ajo! (Pamje)

Short URL: http://daily-explore.info/?p=5256

Posted by on Oct 10 2017. Filed under Lajme. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply