|

Ja pse ju zë rryma elektrike në ditët e ftohta

Thuajse të gjithëve u ndodh që t’i ‘zërë korenti’ gjatë ditëve të dimrit. Por e dini se përse shkaktohet kjo?
Arsyeja është sepse ajri i ftohtë nuk mban aq shumë lagështi sa ai i ngrohtë.

Për shkak se uji është konduktor i mirë, lagështia i jep mundësinë elektroneve që të largohen nga trupi jonë përpara se të kenë mundësinë për t’u grumbulluar.

Gjithçka ndodh falë elektricitetit statik, që ndodh kur ngarkesat elektrike pushtojnë sipërfaqjen e një objekti.

LEXONI DHE:  Ja si t’i pastroni veglat nga ndryshku (Video)

Short URL: http://daily-explore.info/?p=4678

Posted by on Sep 30 2017. Filed under Teknologji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply